Diskuze o masakru v Denveru 2012


Zaujala mě tato diskuze u článku o Jamesi Holmesovi, člověkovi, který v denverském kině 20.7.2012 na premiéře Batmana postřílel 12 lidí a zranil dalších několik desítek. Nejvíce souhlasných hlasů tam má názor od Jaromíra Hastíka: „Já vidím příčinu zla v tisících světových filmech, které jsou v posledních letech nasyceny krví a zločinem. Důležitý je kasovní úspěch a mnoho režisérů si s nechtěnou propagací násilí a zla těžkou hlavu nedělá.“

Na to reaguje Ondřej Kála: „Nasilne filmy mohou poskytnout pouze inspiraci, kdyz je nekdo sileny, tak bude vrazdit i bez toho, aby se podival na film. Nebo myslite, ze pred 200 lety se podobne veci nestavaly?“

A opět pan Hastík: „Mohly se stát, souhlasím s Vámi, i když asi jinou zbraní. Nikdo ale špatným příkladem zločin a násilí nepřibližoval a bohužel jej tímto nechtěně nebagatelizoval, potažmo potencionální zločince neinspiroval. Dnes se nad filmem, kde se kupí mrtví na hromadu nikdo ani nepozastaví, není zde něco špatně?“

A Kála: „Protoze rozumny clovek si uvedomuje, ze je to jenom film a ne realita. Navic filmy jsou jen obrazem reality, kdyby lide nevalcili a nevrazdili, nikdy o tom nebudou filmy. To jen Vy si myslite, ze je naopak realita obrazem filmu, coz neni mozne ;)“

Miloš Hlávka: Ano, filmy jsou obrazem reality, ale často velmi zkresleným. Zredukovaným na nějaké výjimečné události, jako jsou třeba - v některých filmech - ty vraždy. Kdyby se ve skutečném životě mordovalo tak často jako ve filmech, lidstvo by tu už zřejmě nebylo.

Jaroslav Čejka, Praha: „Násilí ve filmech a počítačových hrách, bohužel, většinu lidí baví. Taková už je lidská povaha. Jenomže zatímco v minulých dobách tu byla snaha, aby umění - a tedy i film - lidi mj. vychovávalo a kultivovalo, a násilí a napětí se v něm dávkovalo s mírou, dnes si filmový byznys s ničím takovým hlavu neláme. A totéž platí o mnohých počítačových hrách. Že to může některé nezralé jedince přivést i ke zkratovému jednání, před tím varuje většina psychologů. Jenže ti, kteří jsou na podobné produkci závislí - ať už psychicky, nebo profesně (tedy finančně) - to vášnivě popírají.

Znám rodinu, jejichž syn se stal natolik závislým na počítačových hrách, že úplně ztratil cit pro realitu (totéž se tu včera psalo o Jamesovi Holmesovi), s nikým nekomunikoval, přestal chodit do školy a celé dny a noci nedělal nic jiíného, než že hrál PC hry. Naštěstí nikomu neublížil - kromě sebe a svých rodičů. V 19 letech se jedné noci u svého compu oběsil, aniž by zanechal nějaký dopis na rozloučenou.“

Diskuze je zkopírována (a mírně upravena) z webu Novinky.cz, odkaz výše. Nějaké mé postřehy k tématu: Dva světy násilí.

Emanuel Vejnar, 27.7.2012
Další: Dva světy násilí | O plánování pozemšťanů




Přejdi na Blog | Fotografie