Dva světy násilí


V tom reálném světě násilí odsuzujeme a pokládáme ho za špatné, v imaginárním světě filmů a počítačových her se jím obklopujeme a obdivujeme se jeho reálnosti, surovosti a nevyzpytatelnosti. A nikomu to nepřijde divné, každý normální člověk přece dokáže rozlišit v jakém světě se právě nachází a zaujmout tak k násilí ten správný postoj.

Psychologové se stále nemůžou dohodnout, zda nás virtuální násilí nějak ovlivňuje nebo ne. Zajímalo by mě, jak to, že nás mohou ovlivňovat podlézavé reklamy (bez jejichž účinku by televize sotva fungovala), dokumenty, romantické filmy nebo třeba pohádky? Proč by filmy plné vražd a nesmyslného zabíjení měly být výjimkou? Proč je zakazujeme dětem, když si škodlivým vlivem nejsme tak úplně jisti? Nejspíš ze stejného důvodu jako byl v Anglii zakázán jeden z nejohavnějších filmů, které jsem kdy viděl - Mechanický pomeranč - film velebící násilí a nesmyslné ubližování nevinných lidí. Masakr v Columbine 1999

Rozbujelému násilí je třeba se bránit, jak jinak než opět násilím. Pokud lidé mají možnost během hádky či loupeže rychle sáhnout po zbrani, snadno ji v okamžiku rozrušení použijí. V americkém státě Virginia získáte zbrojní pas za jediný den. Nakoupíte poloautomatické zbraně, samopaly, pár tisíc nábojů (aniž by jste tím vzbudili stín podezření) a ... budete dokonale chráněni! Pokud vás však v hledáčku ze vzdáleného mrakodrapu nezaměří sniper, zkoušející právě svou novou pušku.

Předseda nějaké zbrojní organizace v USA se po útoku batmanovského vraha dokonce nechal slyšet, že by lidem mělo být povoleno nosit zbraně do kin, aby diváci mohli střílející maniaky rychleji zastavit. Když už, tak pořádná jatka! Amerika otevřeně deklaruje svůj respekt vůči zbraním a je to vidět i na její zahraniční politice. Pokud nebudeme řešit příčinu, nikdy se nedobereme uspokojivého výsledku.

V minulém století byl typický masový vrah člověk s vysokým míněním o sobě samém, kterého však společnost neuznala, měl často zálibu ve zbraních a vojenství, neuznával otce nebo s ním vůbec nežil. Nedaří se mu uskutečnit své sny (nejčastěji touží být vzorným občanem), cítí se odcizený a vzhledem k vysokému stupni narcismu nedokáže připustit, že si za svůj neúspěch může sám. Ve společnosti, zejména té americké, která schvaluje princip tvrdé preventivní obrany, zbývá pak už jen krůček k pomstě, která ho navíc i proslaví a zabije tak dvě mouchy jednou ranou.


Známý český režisér se vyjadřuje k násilí ve filmech!

Přijde mi, že v poslední době se tento profil střelce mění a je tu více mladých vyšinutých vrahů, kteří ještě chodí do školy a nemohou mít tak vytříbené nutkání po pomstě společnosti, která by jim ukřivdila. Masakr na škole Columbine v roce 1999, kdy dva náctiletí studenti postříleli arsenálem zbraní 13 lidí, 21 zranili a pak spáchali sebevraždu, přinesl pár nových zjištění. Oba střelci se podíleli na šikaně, jeden spíše jako oběť, byli velcí hráči 3D střílečky DOOM a obdivovali film Takoví normální zabijáci o dvou masových vrazích. Dále v roce 2007 na škole Virginia Tech 23letý student zabil 32 lidí a pak zbraň obrátil proti sobě. V roce 2009 v Německu postřílel 17letý frustrovaný Tim 15 lidí a následně se otcovou Berettou sám zabil.

Člověk je vystaven takovému množství různých podnětů a stimulů, že lze jen těžko ukázat na jeden film, hru, postavu, událost a tvrdit, že jsme odhalili příčinu určitého jednání. Vše v nás zraje, klíčí, postupně se mísí jedno s druhým, něco vyplouvá na povrch, další se pomalu ztrácí a tak nemůžeme přesně vědět, co koho v dané fázi života ovlivnilo natolik, že byl schopen namíchat Molotovův koktejl a zabít tak spoustu nevinných lidí. Trend je nicméně jasný, násilí všude přibývá. PS: zaujala mě tato diskuze o masovém vrahovi Jamesi Holmesovi, zabíjejícího na premiéře Batmana v Denveru (pouhých 20km od Columbine), vybral jsem to podstatné, doporučuji přečíst!

Aktualizace 14.12.2012 A situace se opakuje, dvacetiletý Adam Lanza postřílel na škole v Connecticutu 26 lidí, zejména dětí. Cituji Novinky.cz "Opět to byl útok ve stylu speciálních komand, jako kdyby zabiják hrál videohru a získával body za každou oběť. Opět se zdá, že zločin byl proveden tak, aby co nejvíc šokoval. A opět, stejně jako v létě v kině v Auroře v Coloradu, tu byl prvek přehnané síly, kdy střelec měl několik střelných zbraní, pušku vojenského stylu a ohromné množství munice. Kdy Amerika dostane rozum a přestane aspoň poloautomatické zbraně prodávat? Tamní zbrojní lobby se však jen tak nedá.

Emanuel Vejnar, 27.7.2012
Další: Někdy stačí málo | Život jako šachy
Přejdi na Blog | Fotografie