Fotografie, tisk a lidi


V srpnu 2006 byla v jednom pražském minilabu akce na tisk fotek 20×30 až 30×45cm, což jsou akorát velikosti na které jsem si dělal zálusk. S blížícím se koncem měsíce jsem měl docela napilno a vybíral, upravoval, interpoloval a ladil poměry stran (buď na 3:2 nebo 4:3) u kandidátů dychtících dostat se na kus papíru.

Den eF konečně nastal, budík na hodinkách mě nemilosrdně probudil už v 7,30 a po ranních rituálech jsem se odpravil na nádraží. Ve vlaku se v uličce objevil neznámý kluk a po otázce, na kterou vždy odpovídám stejně se mě ještě zeptal: „Nejsi ty náhodou ten Emanuel Vejnar co fotí?“ No docela mě to rozesmálo, potěšilo a překvapilo, že si pamatuje moje jméno. Jel taky do Prahy (Fotografie Prahy), takže času na diskusi bylo dost..

Ve fotolabu na mě už mezitím čekala první zrada. Chtěl jsem určitý rozměr fotografií (kvůli zachování poměru 4:3), který normálně nedělají a po mailových dotazech vyšlo najevo, že je to nakonec možné. Po debatě s chlápkem od tiskárny se dozvídám, že už to zas nejde:-) No ale nakonec se to vyřešilo a za pomoci místní slečny vkládám opatrně CD s fotkama do terminálu..

To už je řada na druhé zradě. Problém je v tom, že stroj sjednotil všechny fotky ze čtyř složek pojmenovaných podle požadovaného rozměru tisku do jedné a vznikl tak naprostý chaos, jelikož fotek bylo přes 120. Byl přivolán opět chlapík od tiskárny a trpělivě jsem ho seznamoval s mým dalším problémem:-) Nějak ho to narozdíl ode mě moc netrápilo a prý ať si v klidu vyberu fotky na jeden rozměr, pak na druhý atd..

To opravdu nebylo v mých silách, jelikož si nepamatuju každý rozměr a poměr fotky a dál jsem naléhal na lepší řešení.. Nakonec mě poslal někam, kde mi CD zkopírovali na disk a problémy naštěstí již ustaly:) Fotky vyšly skvěle a platil jsem místo 10KKč jen 4,5KKč, což je celkem dost slušná sleva.

Na velký formát jsem tiskl hlavně fotky na výstavu (kam jste všichni zváni), dál Černohorský a částečně Kundratický potok, krávy (dvě mám pověšený na zdi:), orangutany z fotek ze zoo (nejvíce prohlížená fotka odtamtud), slony a pár dalších.. Nad monitorem mám pověšenou druhou a třetí fotku odtud.

A ještě jedna věc, co mě potěšila. Včera jsem dostal vzkaz ze stránek, který začínal: „Dobrý den, oslovuji Vás jménem Nakladatelství Fraus, s.r.o.“ Takže asi už tušíte..:-) No mají zájem o mou fotku mravence (kvalita nic moc, já vim) do učebnici chemie pro devátý ročník a ptají se na podmínky poskytnutí (prostě jestli za to něco chci:). Odpověděl jsem, že ani ne a v příloze jsem jim poslal tři fotky mravenců ve větším rozlišení.. Tak mi děkují, že odborné redaktorce se fotka moc líbila a že se jedná opravdu o chemii:)

Emanuel Vejnar, 9.9.2006
Další články: Radost z fotografie | Novinky z mého světaPřejdi na Blog | Fotografie
© 2004-2020 Emanuel VEJNAR Fotografie