Jak poznat lásku - citáty


Záležitosti posledních dnů mě přivedly k otázkám ohledně lásky a vztahů. Rád bych se s vámi podělil o pár citátů a vlastních myšlenek.

Začnu citátem od Jaroslava Vrchlického, který jednoduše popisuje důležitý aspekt lásky: "Proti skvělým vlastnostem druhého není jiné obrany než láska."

Mám pocit, že někdy se zaměňují pojmy láska a touha. Hezky to odlišuje tento citát: "Pokud milujete někoho pro krásu, není to láska, ale touha. láska Pokud milujete někoho pro jeho inteligenci, není to láska, ale obdiv. Pokud milujete někoho pro jeho bohatství, není to láska, ale zájem. Ale pokud milujete někoho a nevíte proč, je to láska."

Láska je lektvar nejrůznějších ingrediencí a pokud jsou namíchány ve správném poměru, můžeme říct ono osudové "MILUJI TĚ". Zprvu to vyžaduje odvahu, protože nevíte, jak druhá strana zareaguje. Je krásné, když odpoví stejně, ale odpověď typu "já tebe taky" může být někdy jen zástěrný manévr, jak druhému neublížit (respektive ublížit mu až později;) A nebo jen chce získat čas. Myslím, že když se dva lidé opravdu milují, říkají si to navzájem.

Z knihy Láska bez podmínek od J. Powela bych rád ocitoval následující: "Smysluplný život může vyrůst jedině z prožitku lásky. • Základem lásky je projevit starost o štěstí milovaného a dát mu jistotu, že mi na jeho štěstí doopravdy záleží. • Láska sice dělí životní břemena na polovic, ale odpovědnost každého násobí dvěma."

"Nestojíš o lásku pokud: Nechceš přervat pouta, která tě vážou k sobě samému, a zříci se sebestřednosti. Nechceš odložit osobní uspokojení a uspokojovat potřeby druhého. Nechceš pracovat na křehkém umění dialogu a rozhodování ve dvou."

Emanuel Vejnar, 17.2.2019

Další: Pět jazyků lásky | Komunikace v náznacích | Někdy stačí málo
Přejdi na Blog | Fotografie