Jak surfovat pohodlněji – používat RSS


Dostal jsem vzkaz, zda nemám v plánu umístit na svůj web „RSS čtečku“, že by to pak bylo dost pohodlné, vidět hned nově přidané fotky.. A co já bych neudělal pro pohodlí svých návštěvníků, že?:) Tudíž přání bylo vyhověno a můj „RSS feed“ je na světě:)

A teď srozumitelně. Určitě znáte záložky, bookmarky, oblíbené stránky ze svého internetového prohlížeče, to je hodně šikovná věc, ale doba pokročila a jsou tu, dá se říct „záložky 2“ – vylepšené záložkování:) U vaší oblíbené stránky jsou nyní hned vidět nově přidány články aniž byste museli stránku sami navštívit, což může u sledování novinek třeba na deseti různých stránkách vést ke zjednodušení vaší brouzdací rutiny..

RSS vlastně surfuje za vás a v krátkých intervalech se dívá na stránky vložené do vaší RSS čtečky a když najde nový článek, tak ho automaticky zařadí do seznamu k ostatním, viz obrázek:

RSS čtečka
Můj odkaz v jednoduché RSS čtečce přímo ve Firefoxu.


RSS čteček je samozřejmě celá řada a pokud máte starší browser, tak si můžete stáhnout třeba FeedReader, který dokáže i jednoduché články přímo zobrazovat (skoro taková náhrada za váš prohlížeč). Do toho se vám asi nebude chtít:)

Takže jak přidat novou záložku do RSS čtečky? Ve Firefoxu stačí kliknout sem:

RSS ve Firefoxu
Ikona symbolizující RSS zdroj, většinou ji najdete i někde v zápatí webu..


Poté se vám otevře následující stránka:

Jak na RSS ve Firefoxu
Tohle uvidíte jen při přidávání zdroje, je to vlastně téměř to samé jako na první ukázce.


Pak stačí vybrat, kam chceme záložku uložit.

RSS čtečka Firefox


Můžete ji umístit přímo do lišty pod adresním řádkem. Tj. nemusíte při projíždění RSS zdrojů klikat do menu (jako na první ukázce) a můžete mít odkazy neustále na očích:)

RSS ve Firefoxu
Odkazy s šipkou jsou RSS, ostatní jsou obyčejné záložky.

Pro Internet Explorer 7 je postup obdobný, kliknete na známou RSS ikonu, pak se přihlásíte k odběru kanálu a to je vše, při prohlížení to pak vypadá například takto:

RSS v Internet Exploreru 7
Vlevo je seznam vašich RSS kanálů.


Jak vidíte, je to jednoduché, chce to jen obětovat trochu času pro začátek, ale rychle si zvyknete a budete surfovat ve velkém pohodlí:) A hlavně pak můžete poučovat neznalé surfaře o výhodách RSS a to za to přece stojí!;)

PS: Pro úplnost, zkratka RSS znamená „Really Simple Syndication“, v překladu: jednoduché odebírání informací z Internetu.

Emanuel Vejnar, 3.4.2007
Další články: Pár čísel o mém webu | Naučme se kritizovatPřejdi na Blog | Fotografie