Kdo chytá v žitě

kniha inspirující k vraždě?

Inspirován touto knihou od J. Salingera zastřelil v roce 1980 Mark Chapman Johna Lennona (zpěvák Beatles, nejznámější kapela všech dob). Lennon se vracel domů, vystoupil se svou manželkou z auta a Chapman na něj z několika metrů zavolal jménem a 5x vypálil. Ani pak neutekl a nechal se na místě zatknout. Dodnes je ve vězení a neúspěšně žádá o propuštění.

Zajímalo mě jak k takovému hrůznému činu může posloužit kniha jako inspirace. Příběh se odehrává v New Yorku (stejně jako žil Lennon) a vypráví o 16ti letém, trochu přidrzlém klukovi, kterému vadí lidská přetvářka, neupřímnost a společenské konvence, např. když vám někdo říká, jak rád se s vámi seznámil, jak vám přeje hodně štěstí a vy jen vidíte, jak kecá. K tomu vždycky dodá: "To mě umrtvilo", což je v knize na každé druhé stránce.

Holdena vyhodí ze školy a on se potlouká městem, sejde se s pár přáteli a přemýšlí co dál, protože doma by z něj nebyli nadšeni. Ani dál v knížce nikdo nikoho nezabije a dopadne to celkem nadějně. Kniha je psána takovým svérázným a jednodušším způsobem a často díky tomu vyvolá úsměv na tváři. Ale jsou tam i pasáže k hlubšímu zamyšlení: "Pro pána krále, přece nepřestaneš mít někoho ráda jenom proto, že umřel - zvlášť když byl minimálně tisíckrát milejší než všechny lidi, co znáš a co jsou naživu."

Vlastně se mi to docela líbilo, také nemám rád zkostnatělou společnost, John Lennon a vrah Mark Chapman snahu chovat se jako všichni ostatní, neupřímnost a povrchnost, jež na nás útočí ze všech stran. Chapmanovi prý na Lennonovi vadilo, že na veřejnosti bojuje o práva občanů a v soukromí vede zhýralý život. Pár hodin před vraždou Lennon dokonce podepisoval svému exekutorovi své nové CD, viz foto.

Jen si říkám, zda by to takhle dopadlo, kdyby třeba Salinger situoval svůj příběh do jiného města než do New Yorku, jelikož Chapman vše musel brát značně zjednodušenou formou. A nebo měl naopak za ušima, protože když zabijete někoho slavného, stanete se okamžitě slavným..

Vysvětlení však asi bude úplně triviální, Salingerova kniha byla již předtím velice populární a četlo ji tak spousta nejrůznějších lidí, mezi nimi i náš duševně narušený Chapman, který se tři roky před atentátem pokusil o sebevraždu. Druhý pokus v žitném poli mu už vyšel.

Emanuel Vejnar, 7.10.2010
Další: Myšlenky moudrých o životě | Mistři mluveného slova | Třináctá komnata (kniha)
Přejdi na Blog | Fotografie