Mestolysa.cz si vypůjčilo mé fotky


Náhodou jsem si zkusil vyhledat frázi „Lysá nad Labem“ v Seznamu, vidím, že jsem stále na druhém místě (v Googlovi „až“ na třetím:-), nade mnou jsou akorát městské stránky www.mestolysa.cz. Mrknul jsem po dlouhé době, co mají nového a všechno se mi tam zdá takové hezčí, nojo mají nový design, příjemné..:)

Můj zrak zaujala fotka lyského kláštera, pěkná modrá obloha, docela vyvážená kompozice.. Nějak mě upoutaly ty dvě střechy dole, jako bych je takhle už někde viděl. Hned mi dochází, že jsem to na 99% fotil já a jdu se ještě pro jistotu podívat na „svou“ verzi na disku.. Je to samozřejmě ona a další tři fotky okolo jsou taky moje.

Takže čtyři mé fotky hned na úvodní stránce Městského úřadu Lysá nad Labem aniž by se mě kdokoliv ptal. Stačilo napsat dvě věty a vše by bylo v pořádku. Mám z toho trochu smíšené pocity, na jednu stranu mě to celkem potěšilo, že si fotek někdo všimnul a asi se mu líbily (stejně tyto lokality mám vyfocené lépe pro svou výstavu v březnu 2007), ale nepřijde mi zrovna solidní jen tak bez dovolení použít cizí fotografie ke svým vlastním účelům. Firma, co městské stránky spravuje si jistě nechává svou práci náležitě zaplatit a i focení vyžaduje nějaké to úsilí, takže proč bychom se měli namáhat, když nám to už nějakej Vejnar stejně nafotil..

Nečekám, že se tímto bude někdo zabývat nebo dokonce, že by se někdo chtěl omlouvat a dodatečně se mě na svolení zeptal. Jen mě mrzí, že se lidi neumějí chovat a přivlastňují si věci, které jim jasně nepatří. Screenshot.


Aktualizace: 8.8. mi přišel mail, že prý někdo starostovi napsal, že „město ukradlo fotografie“, dotyčného neznám. Situace se prý měla tak, že kromě webmastera věděl o původu fotek i tajemník městského úřadu, ale ani jeden z nich prý „netušil, že i fotografie jsou autorsky chráněné“, jinak by tam dali nějaké své, protože fotek města prý mají také dost. Omlouvají se mi za tuto neznalost i za neoprávněné užití fotek. Tři fotky odstranily. Napsal jsem, ať tam klidně nechají všechny, že v tom nevidím žádný problém a taky, že je naprosto běžné, že i obyčejné fotografie někdo vyfotil a tudíž mu tak trochu patří.. Prozatím vše:)

Emanuel Vejnar, 3.8.2006
Další: Novinky z mého světa | Město Lysá FotogaleriePřejdi na Blog | Fotografie
© 2004-2020 Emanuel VEJNAR Fotografie