Pokrytectví – opomíjený problém


Pokrytectví neboli přetvářka, neupřímnost. Ten, kdo jedná vědomě či nevědomě v rozporu se svými skutečnými nebo prezentovanými zásadami, je pokrytec.

Např. když americká zpěvačka Janet Jackson odhalila během koncertu své ňadro, byla celá, erotickým průmyslem zahlcená, Amerika pobouřena. Prý se od tohoto incidentu velmi zpřísnila bezpečnostní opatření u živě vysílaných pořadů, aby se takové boží dopuštění již neopakovalo.

Ale pokrytectví je všude kolem nás. Problém je, že neříkáme, co si myslíme a neděláme to, co říkáme. Kolikrát ještě uchazeči o zaměstnání uslyší frázi „My se vám ozveme“? Kolikrát ještě budeme ujišťováni, jak se na nás moderátoři televizních novin těší a jakou z nás mají, v širokém úsměvu, radost?

Kolik vánočních přáníček ještě budeme muset přečíst, s tou jednou neustále dokola omílanou větou od lidí, které ani neznáme? Kolik lidí si stěžuje na svůj plat a jezdí přitom na dovolenou po celém světě a náležitě si tak utahují opasky? A kolika lidem vůbec toto všechno vadí? Mám pocit, že skoro nikomu..

Emanuel Vejnar, 12.1.2010
Další: Kde se bere nenávist? | Dva světy násilí | Skutečných věcí je málo
Přejdi na Blog | Fotografie