Přirozenost není v módě


Nejprve konkrétní případ. Když jsem se v neděli díval na Superstar, účinkující na mě působili dost nepřirozeně - štáb každému z nich udělal novou fasádu - účes, líčení, mejkup podle nejnovější módy, aby byly dostatečně cool, in, top, star a „zapadli“. Bohužel se však vytratily jejich osobnosti, např. u Sabiny Křovákové (má oblíbenkyně, zpěvačka s hlubokovysokým hláskem;) mi přišel ten rozdíl oproti předchozím dílům celkem patrný. Vnitřně ale zůstává svá - milá, upřímná a od poroty dokonce obdržela uznání za nejpřirozenější projev v soutěži.

zpěvačka Sabina Křováková před/po

Také zpěvák s pár kily navíc - Adam Kukačka je mi hodně sympatický. Krátké zamyšlení a hned vím proč - na nic se nehraje, je přirozený. Je zajímavé, jak se vnitřní přirozenost obráží ve vnější podobě a formuje ji. Na první pohled rozlišíme člověka s ušlechtilými rysy od umělé blondýny s tenkou čárou místo obočí. Čím naplňuje svůj život ona u nablýskaného baru a badatel pracující za rozviklaným stolkem je přece jen znát.

Samozřejmě existuje i skupina lidí, které podle vzhledu nedokážeme správně odhadnout a překvapí nás, jak např. přísně vypadající chlapík je ve skutečnosti plný ohledů a dobrosrdečnosti. Zajímavé je to také ve filmech. Obličej herce určuje do jakých typů rolí bude obsazován - zda půjde o klaďase (většina těch známých, typický hezoun), o záporáka a nebo má na obojí (těch moc není). Základem všech rolí je samozřejmě přirozenost - mít pro ni talent, cit. Hrát tak, aby nebylo poznat, že hraju. Tak to lidé chtějí.

A zatímco ve filmech udává směr režisér, v životě je to většinou naše nejbližší okolí, přátelé, televize, média.. A pokud člověk nemá zcela vyvinutý charakter a nechá se snadno ovlivnit, je to ideální podhoubí pro nejrůznější Emo styly, pankáče, adorování povrchních celebrit a krmení se vším, co aktuálně „hýbe“ světem.

Když jsem v závěru své úvahy Skutečných věcí je málo napsal: „Buďte sví, buďte opravdoví, buďte skuteční - pak vás ostatní budou hledat.“ tak v tu dobu to bylo spíše zbožné přání.. Dnes, kdy jsem o dva roky starší a o něco zkušenější, bych to asi mírně upravil na: Buďte v něčem pořádně švihlí, natočte své magorské nápady, kde riskujete život, buďte génius, odborník na štěpení izotopu uranu 235, přidrzlá dáma s bujným poprsím, mizera hrající si na politika nebo sportovec s pohádkovým platem a pak se o vás lidé poperou;) ... Ale jací a proč?

Emanuel Vejnar, 26.3.2013

Další: Někdy stačí málo | Komunikace v náznacích
Přejdi na Blog | Fotografie