Svět jako válečná zóna


Ó světe neklidný a krutý, necháváš lidi v pokoji žít a kousek dál už po sobě zběsile střílí. Co je ten hnací motor, co ty lidi žene? Nenávist, pomsta, zmanipulovanost či omezený pocit vlastní důležitosti a nadřazenosti? To jsme se po všech těch nesmyslných válkách stále nepoučili a nejsme trochu více tolerantní? A kdo takovéto bojovníky vede a podporuje? Náboženští fanatikové bez rodin, radikální nacionalisté, političtí představitelé usilující o světový mír, jejichž země přitom dovážejí do postižených oblastí tisíce tun zbraní.. láska vs válka

Chceme vůbec, aby se přestalo válčit? Zástupci zbrojařských korporací o tom ví své.. Ovšem lidé ve válečných zónách to zažívají na vlastní kůži. Ti, kteří nikoho zabíjet nechtějí, jsou sami zabíjeni a tak raději prchají pryč, třeba i za hranice svého státu. Zbude po nich jen rozbité město plné suti, jež vítězná strana jednoho dne vítězoslavně ovládne.

Vykořeněné rodiny na útěku oplakávají své nejbližší a touží po kousku klidné půdy, kde jim nad hlavami nebudou létat rakety a na nočním nebi uvidí jen zářivou, hvězdnou mozaiku vracejících se vzpomínek a toužebně očekávaného usmíření..

Mimochodem zítra to bude přesně sto let od vypuknutí první světové války, při níž zemřelo 17 miliónů lidí. Ve druhé světové válce pak přišlo o život 20 miliónů vojáků a 40 miliónů civilistů. Můžeme jen doufat, že nepokoje na Ukrajině, v Izraeli, Sýrii, Libyi, Iráku, Afghánistánu, o kterých se v poslední době nejvíce mluví, nakonec nevyústí ve třetí světovou válku (pravděpodobně Amerika vs. Rusko).

Emanuel Vejnar, 27.7.2014

Další: O plánování pozemšťanů | Dva světy násilí
Přejdi na Blog | Fotografie