Úvaha o času


Jsi všemocný a neznáš slitování. Jsi tu od věku a věků a přece nikdy nezestárneš. Jsi jmenovatel zlomku každého z nás, se kterým nelze smlouvat. Skrýváš v sobě utrpení i lásku.

Jsi plný překážek, nejasný běh do neznáma s jasným cílem. Existuje tu několik skupin běžců. Ti co se drží vepředu a nikdy se neohlížejí za sebe na své pomalejší soupeře. Ve druhé skupině jsou běžci, kteří svůj běh vzdali, když narazili na první překážku. Na to, aby překonali svou slabost trpělivým posilováním, byli příliš líní. Pro třetí skupinu jsou některé překážky příliš vysoko, ale neodbočí z tratě a překážku podlezou.

Když nezvládne přeskočit někdo ze čtvrté skupiny, tak se zastaví a začne trénovat, aby překážku překonal. Někdy se to nedaří třeba roky, ale když to jednou zvládne a přeskočí, někdo ze skupiny se poohlídne a řekne mu: "Tak přece jsi to dokázal, na tomhle úseku jsi vyhrál! Chvilku si odpočiň, vyzvedni si svou odměnu, avšak neusni na vavřínech a mysli i na ty co zůstali za tebou, třeba potřebují slyšet právě tvé slovo."

"A nezapomeň, za cílovou páskou na tebe čekáme…"

Emanuel Vejnar, 17.11.2004
Další úvahy: Život jako šachy | Rozjímání o životě a smrti | Co lidi zajímá?
Přejdi na Blog | Fotografie