Zběsilá Honba


V roce 1994 jsme si koupili počítač. Se softwarem a laserovou tiskárnou stál přibližně 80 tisíc. Své místo zaujal vedle tátovy kanceláře v hostinském pokoji. Zprvu jsem nevěděl o tom tajuplném stroji vůbec nic. Ale časem jsem se začal učit a když jsem uměl používat diskety, začala zběsilá honba. Počítačová hra na čtyřech disketách byla pro mě neskutečně obrovská a klepal jsem se až si ji nahraju a potom spustím, ale v tom to přišlo hláška „No EMS memory“ a ta mě úplně dostala. Začal jsem číst odborné časopisy a v knihovně jsem si půjčoval časopisy o hrách. Po získaní kapky teorie jsem zeditoval soubory s velice předivnými názvy a ještě divnějšími koncovkami „autoexec.bat“ a „config.sys“. Po vyzkoušení mnoha kombinací se hra po chvíli hrabání na disku přece jen spustila.

Po úplné herní agónii, která trvala asi dva roky jsem stačil zjistit že na tátově „třiosmšestce“ nejdou občas nějaké hry spustit. Po důkladném a vytrvalém studovaní problému jsem se rozhodl zakoupit dne 3. června 1996, za svých 1800 Kč, čtyři moduly RAM 1 MB. Po nervózním odšroubování krytu skříně PC jsem nešikovně namontoval nové 4 moduly ke starým čtyřem. Ale inovace pokračovala stále dál a ještě ten stejný měsíc jsem si dopřál CD-ROM Acer 6x za 2200 Kč. Doma jsem bezmocně tápal v anglickém manuálu, ale nakonec se montáž „cédéromky“ povedla. Moc dlouho se však v hostinském pokojíku neohřála, protože na konci prázdnin jsme se všichni přestěhovali do Lysé nad Labem.

Zde začalo nové trápení. Staré Windows 3.1 jsem doufaje v zrychlení stroje prohodil za „tři jedenáctky“ a s Dosem jsem udělal to samé (z verze 6.2 na 6 22) – žádný efekt. Své Windows jsem ještě vyzbrojil kancelářským balíkem Office 4.2. Postupně jsem se začal zajímat o verzi „woken“ s letopočtem 95. Prý jsou rychlejší, stabilnější a 32 bitové, takže plně využijí schopnosti vašeho PC od řady 386. Tedy akorát pro mě. Nicméně, než jsem je sehnal, uběhla dlouhá doba a dne 10. 10.1997 se konečně roztočil kolotoč W95, Office 95 a plno jiných, pro mě již dostupných programů s letopočtem 95 v názvu. Ladění, čištění registrace, zkoumání a následné mazání nepotřebných souborů ve složce s „pětadevadesátkama“ nebralo konce a stalo se pro mě každodenním chlebem, který mě však nezasytil.

Málem bych zapomněl, s příchodem W95 přišlo i nové zařízení pod kapotu mašiny – zvuková karta Opti931 za 700 Kč. Systém se s ní vyloženě nesnášel a bylo těžké ho jakkoli přemlouvat. Ale povedlo se a začal jsem s nadšením poslouchat zvukové soubory (wav, mid). Po zvukové extázi se mi ocitla v rukou nová verze Officu – letopočet 97 – je aktuálnější. Z útrob balíku jsem si však nainstaloval pouze Worda – kvůli kapacitě disku (250MB). Po čase jsem shledal, že nejsem schopen všechno smetí, které se za tu dobu usadilo v rozsáhlých vnitřnostech „Voken“ sám zpacifikovat a tak přišlo na řadu odstranění systému a pak nová instalace a s tím znovu i zběsilá honba za rychlostí. Když jsem byl s prací konečně hotov, zjistil jsem, že vše se natahuje o něco kratší dobu. Po týdnu dobré nálady a spokojené práce jsem ovšem shledal, že se úplně ztratila interpunkce. Po dlouhém a vytrvalém zápase tu bylo opět jediné východisko – přeinstalovat „Okna“. Jenže moje „céderomka“ právě v ten čas odešla kamsi do věčných lovišť. Naštěstí se mi podařilo sehnat jeden kousek od spolužáka a když jsem byl s prací hotov, oddaně jsem mu ji vracel.

Nastala doba temna. Programy z cedéček začali zamrzávat, trhali se nebo nešli vůbec. To vše mě vyvolalo novou převratnou myšlenku, která mě stejně dráždila delší dobu – koupit nové PC. Jenže vzápětí nato druhá myšlenka – kde na to vzít peníze? Začal jsem odepisovat na různé inzeráty, kde se nabízely brigády typu kopírování souborů, přepisovaní textů. Nic z toho buď nevyšlo nebo to byl jasný podvod. Naštěstí se ale tátovi podařilo sehnat mi brigádu na Probošťáku. Řekl jsem mu ať to domluví na celý prázdniny. Stalo se a za dva měsíce tvrdé a poctivé práce jsem si vydělal dvacet tisíc. Rodiče mi přidali patnáct a vznikl z toho docela slušný počítač, sestavený z komponent, které jsem vybral z ceníku Vikomtu. Nárůst výkonu z 40 MHz na 300, z 8 MB RAM na 32, z 250 MB HDD na rovných 6000 a z 0,5 MB paměti grafické karty na 8 MB bylo dobré řešeni pro nejistou budoucnost.

A zběsilou honbu tu máme zas, ale Windows s číslem 95 nyní vystřídal zbrusu nový operační systém a to Windows 98, je prý rychlejší a stabilnější, tvrdí Microsoft.

Emanuel Vejnar, 10.10.1998
Přejdi na Blog | Fotografie
© 2004-2020 Emanuel VEJNAR Fotografie